QICTU مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی قزوین
●   | امروز : جمعه 01/ 09/ 1398  |  جستجو

منوی اصلی

ثبت نام دوره های آموزشی
نام و نام خانوادگی

ایمیل :

شماره تلفن همراه

وضعیت اشتغال

مقطع تحصیلی

رشته تحصیلی

 صـفـحـه اصـلـی > اخــبــار مرتبط > عرضه 1104 طرح تحقیقاتی تجاری سازی/ 90 درصد فعالیت تحقیقاتی دانشگاه‌ها به دره مرگ سقوط می کند!

تاریخ و زمان انتشار : 12:06:12 - 1392/08/12تعداد بازدید : 1266

عرضه 1104 طرح تحقیقاتی تجاری سازی/ 90 درصد فعالیت تحقیقاتی دانشگاه‌ها به دره مرگ سقوط می کند!
معاون فناوری و نوآوری معاون علمی ریاست جمهوری با اشاره به عرضه 1104 طرح تحقیقاتی تجاری‌سازی در چهارمین جشنواره علم تا عمل گفت: با ایجاد کریدور ایده تا بازار به شرکت های دانش بنیان 14 خدمت برای تجاری‌سازی محصولات عرضه خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر دکتر مجتبی خیام نکویی در مراسم افتتاحیه چهارمین جشنواره علم تا عمل برگزاری این جشنواره را تبلوری از پیشرفت و توسعه دانش‌ بنیان کشور دانست و افزود: در این جشنواره 1104 طرح تحقیقاتی که قابلیت تجاری‌سازی دارند پس از سه مرحله داوری عرضه شد.

معاون فناوری و نوآوری معاونت علمی ریاست جمهوری با بیان این که این تعداد طرح از 802 شرکت دانش بنیان عرضه شده است اظهار داشت: ایجاد ارزش افزوده بالا و حرکت از خام فروشی به سمت تولید محصولات دانش بنیان از ویژگی‌های مهم این تعداد طرح های عرضه شده در کشور است.

وی با بیان این که این دستاوردها علاوه بر تامین نیاز داخل قابلیت عرضه به بازارهای منطقه و بین المللی را دارد ادامه داد: علی رغم مشکلات موجود، شرکت‌های دانش‌بنیان موفق به عرضه این محصولات شدند ولی ادامه زنجیره تا تولید محصول و تجاری‌سازی نیز از مهمترین اقدامات است که باید به آن توجه شود.

خیام نکویی با تاکید بر لزوم توجه به تجاری‌سازی طرح‌های دانش‌بنیان خاطرنشان کرد: در حال حاظر بیش از 90 درصد فعالیت های تحقیقاتی دانشگاه ها و مراکز پژوهشی به دره مرگ سقوط می کنند و تنها 10 درصد از این فعالیت‌ها به مرز تجاری‌سازی می‌رسند از این رو معاونت علمی ریاست جمهوری در تلاش است تا با برگزاری این جشنواره ها بتواند دستاوردهای علمی را از پل عبور این مسیر حرکت دهد.

دبیر جشنواره علم تا عمل از حمایت 120 میلیارد ریالی این معاونت برای طرح های منتخب این جشنواره خبر داد و یادآور شد: در این دوره از جشنواره به 35 طرح ملی و 31 طرح برتر استانی با اعتباری بالغ بر 12 میلیارد تومان برای تجاری‌سازی آن ها حمایت خواهد شد.

وی میزان حمایت این معاونت برای تجاری‌سازی در جشنواره سوم علم تا عمل را 9 میلیارد تومان ذکر کرد و گفت: این میزان اعتبار برای 60 طرح بوده است.

خیام نکویی با اشاره به ایجاد بخش ویژه‌ای برای دستاوردهای ستادهای راهبردی این معاونت در جشنواره علم تا عمل اضافه کرد: علاوه بر این 79 طرح برگزیده استانی از میان 1104 طرح انتخاب شده نیز در غرفه ویژه‌ای عرضه خواهد شد که حمایت های ویژه برای تجاری‌سازی آن ها به عمل خواهد آمد.

خیام نکویی برگزاری 6 کارگاه آموزشی تجاری سازی را از برنامه‌های جانبی این جشنواره نام برد و ادامه داد: اکثر شرکت های دانش بنیان بر این باورند که مهم‌ترین مشکلات آن ها در زمینه اختصاص اعتبارات است در حالی که تحقیقات ما نشان داده است که مشکلات این شرکت‌ها عدم اطلاع آن ها از زنجیره ایده تا محصول است از این رو در این دوره از جشنواره کریدور ایده تا بازار را ایجاد کردیم و در آن 14 خدمت به شرکت‌های دانش‌بنیان عرضه خواهد شد.

  کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی قزوین می باشد.
طراحی و پیاده سازی : اداره کل فناوری اطلاعات و ارتباطات-واحد اینترنت